دسته بندی اخبار
اخبار و رویدادها
کد مطلب : 873  |   تعداد نظرات: 0   |   تعداد بازدیدها: 238   |   تاریخ درج: يکشنبه, آذر 16, 1399   |   ساعت: 12:00 ق.ظ

 

فضای کسب و کار صنعت بیمه امیدوار کننده نیست

وضعیت نامناسب فضای کسب و کار کشور در مقایسه با کشورهای جهان و به خصوص کشورهای منطقه نشان از مشکلات اساسی در این حوزه دارد. 


وضعیت نامناسب فضای کسب و کار کشور در مقایسه با کشورهای جهان و به خصوص کشورهای منطقه نشان از مشکلات اساسی در این حوزه دارد. به طوریکه از سال های گذشته بهبود فضای کسب و کار کشور به یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری نیز تبدیل شده است و ایشان در دیدارهای مختلف به خصوص با دولتمردان، رهنمودهای ارزشمندی برای بهبود فضای کسب و کار کشور داشته اند.

آمارهای منتشر شده جهانی و آمارهایی که در داخل کشور منتشر می شود، نشان می دهد که هنوز راه طولانی در رسیدن به اهداف تعیین شده در این زمینه داریم. فضای کسب و کار صنعت بیمه کشور نیز متاثر از این موضوع، وضعیت مناسب و امیدوارکننده ای برای فعالان این حوزه ندارد.
صنعت بیمه در کشور ما اگرچه صنعت سودآوری است اما فضای کسب و کار بیمه برای بسیاری از فعالان خرد این صنعت همچون نمایندگان و کارگزاران رسمی بیمه به هیچ وجه مناسب نیست. برای نمونه می توان به صدور مجوزها و نارکارآمدی برخی از مجوز ها و آيين نامه ها اشاره کرد.شاید سایت های فروش آنلاین بیمه مثال مناسبی برای این موضوع باشند. این روزها سایت های بسیاری فعالیت خود را در فروش آنلاین این محصول افزایش داده اند. این در حالیست که بیشتر این سایت ها دارای مجوز از بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیستند و تنها با دريافت  اي نماد ازمركز توسعه تجارت الكترونيكي نسبت به عرضه بيمه نامه مي كنند. نکته تاسف بار این موضوع، دست باز این سایت ها برای دادن تخفیف ها، برگزاری جشنواره های فروش غیرفنی و هر نوع تبلیغ خارج از دستورالعمل هاي بيمه مركزي است. این در حالیست که سایت های فروش آنلاین مجوزدار و متعلق به نمایندگان و کارگزاری های بیمه، از تمام این موارد برای فروش بهترومطلوب تر محروم هستند. در واقع اینطور القا می شود که نداشتن مجوز و پروانه فعالیت  در این حوزه از داشتن آن بهتر و سودآورتر است و بدون داشتن مجوز، می توان بدون نگرانی از آیین نامه های محدود کننده نهاد های ناظرخصوصا بیمه مرکزی و نهاد های سخت گیرانه دیگری همچون سازمان امورمالیاتی ،سازمان تامین اجتماعی وسایر سازمان های مرتبط، سودآوری بالاتری از فعالان اصلی و قدیمی این حوزه داشت. در واقع با ادامه فعالیت این سایت ها، دارندگان مجوز در تله آیین نامه ها و قوانین دست و پاگیری می افتند که در نهایت مجبور به بستن کرکره کسب و کار خود می شوند.
تصویب برخی از آیین نامه ها ودستورالعمل ها در حوزه بیمه، بدون اینکه متخصصان قدیمی و کارکشته این صنعت نیز طرف مشورت نهاد ناظر و بیمه مرکزی قرار گیرند نیز مزید بر علت شده است تا هر روزه نا امیدی از فضای کسب و کار بیمه کشور بیشتر شود. آیین نامه هایی که ناقض برخی دیگر از قوانین بیمه وبیمه گری وقانون تجارت هستند و احساس می شود از نظرات صاحبنظران و کارشناسان متخصص بیمه استفاده نشده و حتی به پژوهش ومطالعات انجام شده مدیران سابق وکارشناسان بیمه مرکزی نیز بی اهمیت تلقی شده است.
اگرچه بیمه مرکزی در یک سال گذشته تلاش خوبی را برای کاستن از بروکراسی ها وحرکت به سمت آنلاین کردن خدمات بیمه برداشته است اما متاسفانه در این زمینه نیز شاهد کاستی هایی هستیم. فعالان صنعت بیمه منکر فعالیت های بیمه مرکزی در بهبود وضعیت نیستند اما در این میان کاستی هایی نیز وجود دارد که دست اندازی برای بهبود فضای کسب و کار بیمه کشورخصوصا نمایندگان و کارگزاران رسمی بیمه بوده و در صورت مرتفع نشدن این کاستی ها، اثرات مثبت اقدامات ارزشمند انجام شده نیز خنثی خواهد شد.

ایوب توحیدنیا
کارشناس و کارگزار رسمی بیمه

نظرات (0)

 
نام
نام خانوادگی
ایـمیل

ذخیره اطلاعات


 
 
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور؟